سئو چیست؟

سئو چیست؟

سئو و بهینه سازی چیست؟

بهینه سازی وبسایت برمبنای معیارهای مورد پذیرش موتورهای جستجو یک روش معمول برای بهتر ظاهر شدن یک سایت یا یک صفحه در نتایج موتور های جستجو از جمله گوگل است. بطور معمول وب سایتی که بهترین جایگاه و بیشترین تعدد در نتایج جستجو را دارند، مشتریان بیشتری را بواسطه افزایش بازدیدکننده جذب میکنند. سئو انواع گوناگون جستجو از قبیل تصویر، ویدیو، جستجوی دانشگاهی، اخبار و نقشه را دربر میگیرد.

سئو (Search Engine Optimization) یک سایت دربرگیرنده فاکتورهای بسیاری است که توسط موتورهای جستجو و در رأس آنها گوگل بازبینی و بررسی می‌شود.

از دیدگاه بازاریابی اینترنتی، سئو به نحوه کارکرد موتورهای جستجو و اینکه کاربران چه کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند مربوط میشود.

بهینه‌سازی وب سایت یعنی توسعه و نگارش محتوا و اچ‌تی‌ام‌ال ، طراحی و برنامه‌نویسی ، همچنین رابطه بین کلمات کلیدی بدون فعالیت‌های مربوط به ساخت نمایه در موتور جستجو و معرفی یک سایت برای افزایش بک لینکها و دیگر تکنیک های جستجوگرها از جمله گوگل است.

در نتیجه تعریف خلاصه «سئو» را می‌توان به بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو ربط داد.

تعریف و ایراد چند نکته درباره بهینه سازی

مروری به آمارهای منتشره درباره موتورهای جستجو از جمله گوگل توجه به اهمیت سئو را ضروری جلوه میدهد.

طبیعی است که با توجه به روش اجرای تحقیق، آمار و ارقام ارائه شده توسط منابع مختلف، می‌توانند متفاوت باشند؛ بنابراین شاید بهتر باشد به جای تمرکز بر مقدار دقیق اعداد، بیشتر به مقیاس و اهمیت نسبی آنها توجه کنیم:

 کاربران روزانه بین ۶ تا ۷ میلیارد سرچ را از موتورهای جستجو دنبال میکنند.

 هفتاد تا هشتاد درصد کاربران، به لینک‌های تبلیغاتی (با پرداخت پول) که توسط موتورهای جستجو از جمله گوگل، به نمایش در می آید ، توجهی نمی‌کنند.

 کسی که از طریق کلیک روی لینک نتایج در موتور جستجو وارد وبسایت شما می‌شود، در مقایسه با کسی که شما به سراغش رفته‌اید، هزینه‌ی کمتری را بعنوان مشتری به شما تحمیل خواهد کرد.

 جستجو از طریق گوشی موبایل در این سالها همواره روندی رو به رشد داشته و از سال ۲۰۱۵ به این طرف، سرچ موبایلی از سرچ دسکتاپ پیشی گرفته است. همچنین سهم دسکتاپ در میان دستگاه های متصل به اینترنت در سطح دنیا کمتر از ۵۰ درصد است.

چه چیزهایی با سئو اشتباه گرفته می‌شوند؟

افرادی که با سئو آشنایی ندارند،‌ بهینه سازی را به عنوان یک جایگزین رایگان برای تسخیر بازار میدانند.

اما باید به یاد بیاوریم که توجه به سئو باید به شیوه‌ای درست انجام شود.

بیزینسی که می‌خواهد در موتورهای جستجو جایگاه ویژه ای داشته باشد، باید نکات مهمی را رعایت کند :

 تولید منظم محتوای با اصالت و بدون کپی برداری

 آپدیت محتوای قدیمی بر اساس ملزومات جدید

 ایجاد رضایت مندی در دنبال کنندگان مطالب سایت

 قانع کردن بازدیدکننده به گذارندن مدت بیشتر در سایت شما

همه‌ی این کارها وقت و دقت خاصی را به خود اختصاص میدهد.